Chci podnikat - jak začít?

30.08.2018

Každý den chodíte do práce, vracíte se večer unaveni a cítíte, že potřebujete změnu. Začít se realizovat, budovat něco svého, kreativně se angažovat. Jenže v hlavě Vám neustále rezonují otázky: "Zvládnu to?", " Není to moc riskantní?", "Uživí mě podnikání?"

Strach z neznámého je zcela přirozený. Bezpochyby se jedná o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Aby Váš start v podnikání byl co nejlehčí, odpovězte si na tyto body.

1. Dělám, v čem jsem dobrý, a co mě baví

Víte, že chcete podnikat, ale stále hledáte v jakém oboru začít. Nesnažte se najít ten nejziskovější projekt nebo nejjednodušší. Přemýšlejte nad tím, co Vás opravdu baví a v čem vynikáte. Jenom díky tomu můžete nabídnout svým zákazníkům víc než ostatní. Zároveň tím, že Vás obor podnikání bude bavit je poloviční úspěch, protože při prvním problému se nevzdáte.


2. Kde vzít peníze

Podnikání se neobejde bez vloženého kapitálu, ale přemýšlíte, kde vzít peníze na start? Není vhodné začínat podnikání půjčkou. Budete zbytečně ve stresu, které povede k chybným podnikatelským rozhodnutím. Do začátku podnikání se nezadlužujte. Pokud máte velký podnikatelský záměr, najděte si raději investora. Pamatujte, že vždy lze začít podnikat v malém a postupně rozšiřovat.

3. Vytvořte si rezervu

Je zcela normální, že první rok si nejspíš moc peněz nevyděláte. Pokud uvažujete, že podnikání bude Váš jediný zdroj příjmů, je důležité vytvořit si dostatečnou finanční rezervu. V opačném případě si připravíte velice psychicky náročné období.

4. Snižujte náklady

Přemýšlíte, kde budete podnikat. Zda potřebujete sklady, výrobní prostory a kancelář. Při každém nákupu si položte otázku: "Opravdu to potřebuji?" Snažte se co nejvíce snižovat náklady. Využijte kancelář zřízenou doma, s obchodními partnery se můžete setkávat v oblíbené kavárně či při sportu.

5. Rozšiřujte si své znalosti

Sebevzdělání by mělo být součástí každého cílevědomého podnikatele. Pokud chcete být v určitém oboru dobří a vynikat, je důležité sledovat vývoj a poslední trendy. Zároveň si přesně ujasněte, co vše budete v rámci svého podnikání zajišťovat. Budete účetní, obchodní ředitel i nákupčí najednou? Pravděpodobně Vám v množství informací bude to důležité unikat. Zda chcete být skutečně dobří ve svém oboru, je potřeba se zacílovat.

6. Nepodnikejte s nikým 50/50

Začít podnikat se společníkem s rovným dílem nevěstí nic dobrého. Někdo by totiž měl mít rozhodující slovo. Vězte, že podnikání je jako vztah. Obzvlášť začátky podnikání jsou velice náročné a o krizové situace nebude nouze. Proto byste neměli se společníkem podnikat pouze pro peníze, ale pro kvality toho druhé.

7. Budujte tým

Již nyní víte, že sami podnikání nezvládnete. Začněte se již v začátcích podnikání obklopovat šikovnými lidmi. Budujte svůj vlastní tým, na které budete moci delegovat část svých činností a tím se můžete věnovat opravdu tomu, čemu rozumíte a v čem jste dobří.

8. Oslovte kouče

Je mnoho lidí, kteří se stali úspěšnými podnikateli a mají bohaté zkušenosti z oboru. Nebojte se je oslovit a nechat si poradit s úskalími obzvláště v začátku podnikání. Úspěšní podnikatelé rádi pomáhají nadšencům, neboť v nich vidí sami sebe při startu podnikání. Bez chyb se zřejmě vaše podnikání neobejde, ale s koučem můžete chyby významně eliminovat.

Pokud přípravu k podnikání nepodceníte, minimalizujete tím prvotní problémy a Vaše šance na úspěch se zvýší.

Tobys - business web
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky